Euroboard OSB

Euroboard OSB Nedir?

Euroboard OSB (Yönlendirilmiş yonga levha), önceden belirlenen şekil, kalınlıkta ve bir kaplama tabakası ile birlikte ağaç yongalarından üretilen çok tabakalı ahşap bir plakadır. Dış yüzeylerdeki yongalar, plakanın uzun kenarına paralel, orta tabakadaki yongalar ise dış tabaka yongalarına dik açı yapacak şekilde sıralanmaktadır. Bu sayede Euroboard OSB, %100'ü ahşap olan yüksek mukavemetli ve taşıyıcı bir plakadır. Euroboard OSB, EN 300 Avrupa Standartlarına göre 2 sınıfta üretilmektedir;

Euroboard OSB 2 - Kuru ortamlarda kullanılan yüksek mukavemetli ve taşıyıcı ahşap plaka,
Euroboard OSB 3 - Nemli ortamlarda kullanılan yüksek mukavemetli ve taşıyıcı ahşap plaka.

Euroboard OSB nerelerde kullanılır


  • İnşaatlarda çatı ve cephe kaplama altı, panel, tabliye, duvar ve yapı imalatında,
  • Hafif çelik ve prefabrik imalatlarında,
  • Mobilya iskelet imalatında,
  • Ağır nakliye için ambalaj imalatında,
  • Fuar standı gibi her türlü teşhir ünitesi imalatında.

Euroboard OSB plakaların muhafaza, depolama ve nakliyesi

Euroboard OSB plakaları paletler halinde muhafaza edilmektedir. Bu plakaların en hassas noktaları olan kenar alınları mutlaka sudan korumak gerekmektedir. Yükleme ve boşaltma sırasında (özellikle lamba-zıvanalı plakalarda) kenarlara zarar verilmemesine özen gösterilmelidir. Nakliye mesajesi uzun olduğu taktirde veya ürünün uzun süreli depolanması durumunda kenar şeritlere ekstra koruma sağlanmalıdır. Plakalar, yeterli miktarda ve düzgün takozlar (takoz arası mesafe maksimum 60 cm olmalıdır) üzerine yatay bir şekilde istiflenmeli veya orjinal paletlerinde muhafaza edilmelidir. Plakaların güneş ışığına ve UV ışınlarına dürekt maruz kaldığı takdirde zamanla renklerinin değişebileceği göz önünde bulundurulmalıdır ancak renklerin değişmesi plakaların teknik özelliklerine veya kalitesine kesinlikle etkide bulunmamaktadır.

Euroboard OSB plakaların montajı

Euroboard OSB plakaların sabitlenmesi sırasında vida, çivi veya konnektör (bağlaç) kullanılmaktadır. Korozyona dayanıklı sabitleme parçalarının kullanımı, bağlı plakaların kullanım ömrüne direkt etki etmektedir. Taşıyıcı konstrüksiyonda korozyona dayanıklı taşıma elemanlarının kullanımına dikkat edilmelidir. Zımparalı OSB plakaların üzerine cila, vernik veya diğer koruyucu malzeme uygulanması, plaka yüzeyindeki boşluklara nüfuz ederek yüzeydeki yonga parçacıklarının ayrışmasına yol açabilir. Bu durum, %100 doğal bir malzeme olan OSB için olağan sayılmaktadır. Zımparasız levhalarının yüzeyinin işlenmesi ve su bazlı koruyucu malzemelerin kullanımı, levhaların şişmesine sebep olabilir. Cilalama işlemini uygulamadan önce yüzeylerin temiz, kuru ve zımparalanmış olmasına mutlak dikkat edilmelidir. Belli bir cila sistemi uygulanmadan önce bir örneğe cilalama denemesinin yapılması önemle tavsiye edilir.

Kesilme, zımparalanma ve delik açılması

Masif ahşap gibi Euroboard OSB'de sorunsuz olarak kesilebilir, frezelenebilir, kelepçe ile sabitlenebilir. OSB plakalarının kesilme işlemi için her türlü bilinen orman ürünü el aletleri kullanılabilmektedir. Ancak plakaların fazla rutubetli olması kesme sırasında kalitesine etki edebilmektedir.